آزمایش سازگاری چیست؟

دکتر نگین بابادی پور کارشناس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران میگوید : همه افراد باید گروه خونی و RH(مثبت یا منفی) خون خود را بدانند، زیرا هر انسانی ممکن است روزی نیاز ضروری به دریافت خون و یا کلیه داشته باشد. البته برای جلوگیری از واکنش خطرناک بین آنتی ژن های یک فرد با آنتی بادی های فرد دیگر، قبل از اینکه یک بیمار خون و یا کلیه دریافت کند در بانک خون بیمارستان ها چند آزمایش انجام می شود که به آنها آزمایش سازگاری می گویند و پس از تکمیل آزمایشات، خون سازگار به بیمار تزریق می شود و یا عمل اهدای کلیه انجام می گیرد .

پیش از اهدای کلیه یکی از آزمایش های مهم که حتما باید انجام شود آزمایش سازگاری است . هرچند تعدادی از آزمایش ها در هنگام اهدای کلیه از فرد مرگ مغزی به دلیل کم بودن زمان انجام نمی شود اما با اینحال تعدادی از اهداهای کلیه به این شکل انجام می گیرد . به همین دلیل تا حدودی دریافت کلیه از فرد اهداکننده ی زنده بهتر است چرا که زمان لازم برای انجام تمامی آزمایش ها وجود دارد و دریافت کننده می تواند کلیه ی سازگاری تر را دریافت کند و طول عمر کلیه ی دریافتی را افزایش دهد . این آزمایش بسیار آسان است و مقدار پس زدن کلیه را کم می کند .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی آزمایش سازگاری می توانید به انجمن های بیماران کلیوی و یا آزمایشگاه های بیمارستان ها و مراکز بهداشتی مراجعه کنید . پیش از اهدا و یا دریافت کلیه می توانید مطالب بخش مقالات وبسایت اهدای کلیه را مطالعه کنید تا از آزمایش ها و نیازهای قانونی این عمل آگاهی لازم را پیدا کنید .

برای اهدا و یا دریافت کلیه می توانید از لینک های زیر برای ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود استفاده کنید .

برای ثبت آگهی فروش کلیه :

اهدای کلیه

این وبسایت اولین وبسایت تخصصی در زمینه ی معرفی اهداکنندگان و نیازمندان کلیه در ایران است . برای ثبت آگهی کلیه و همچنین مشاهده ی آگهی های ثبت شده می توانید پس از ثبت نام کردن وارد حساب کاربری خود شوید . برای ثبت نام کلیک کنید و یا به حساب کاربری خود وارد شوید و یا به صفحه ی خانه وارد شوید تا بتوانید شیوه ی عملکرد سایت و پاسخ به سوالات کاربران را مشاهده کنید .